2007 JH/MS Southeastern PA Wrestling Tournament

Quakertown High School February 16th & 17th

 

Championship

 

75 Billy Rappo, Holland Dec Jimmy Long, Pierce, 9-8
80 Scott Wolfinger, Milford Dec Andrew Kinney, O.J. Roberts, 6-1
85 Casey Kent, Norristown Dec Jonathon Dempsey, O.J. Roberts, 9-3
90 Brett Harner, Norristown Dec Charlie Grab, Pierce, 5-2
95 Ben Sherman, E.T. Richardson Dflt Chris Green, Norristown
100 Eric Hanson, Neshaminy Dec D.J. Ludy, Pottsgrove, 3-2
105 Matthew Rappo, Holland Dec Danny Michaels, Pottsgrove, 13-2
110 Kyle Duffy, Spring Ford M-Dec Richie Jazinski, Pennridge, 10-0
115 Mason Popham, Patton Fall Will Dill, Upper Moreland, 0:43
122 Dylan Moore, Pennridge Fall Robbie Hahn, Great Valley, 0:46
130 Briar Maleschewski, Strayer Fall Brian Curless, Great Valley, 1:08
138 John Bolich, Upper Moreland Dec Ryan Schwager, Boyertown West, 10-1
145 John Staudenmayer, Colonial Fall Matt Krueger, Spring Ford, 0:53
155 Bob Scaramuzza, E.T. Richardson Fall Kevin Brees, Pennsbury, 1:04
165 Zach Heffner, Boyertown West Fall Matt Grill, Norristown, 1:53
185 Logan Herb, Boyertown West Fall Saun Waiters, Neshaminy, 3:58
210 Ken Cenci, Phoenixville Dflt Mark Muscari, Pierce
250 Josh Mitchell, Pennsbury Fall Issac Bailey, Neshaminy, 4:22

 

Consolation

 

75 David Bentley, O.J. Roberts Dec Zach Hutchinson, Upper Moreland, 6-4
80 Tim Collins, Pierce Dec Andrew Dutton, Holicong Green, 5-0
85 Tyler Edwards,
Milford Dec Daniel Rodenberger, Upper Perkiomen, 2-1
90 Jeremy Minich, Boyertown West Dec Matt Harkins,
Keith Valley, 2-1
95 Joe Bradley, Boyertown West Dec Vince Costanza, Pennsbury, 3-0

100 Seth Ehlo, Holicong Gold Dec Zach Sell, Upper Perkiomen, 5-1
105 Rick Gorrell, Spring Ford Dec Anthony Prisco, Bensalem, 3-1
110 Luke Wisniewski, Colonial Dec Conor Moore, Holland, 2-0
115 Reiley Syrek, O.J. Roberts Dec Andrew Ray, Pennridge, 5-1
122 Max Ullman, Spring Ford Fall Brian Heckman, Richboro, 1:29
130 Dan Balek, Truman Black Dec Bjorn Ullman, Spring Ford, 1-0
138 Peter Jenne, Souderton M-Dec Cody Ambrose, Upper Perkiomen, 14-0
145 Bruce Hallman, Boyertown West Dec Joey Houk, Upper Perkiomen, 6-1 OT
155 Joe Stolfi, Souderton Dec Nate Pompei, Upper Perkiomen, 4-0
165 Tyler Wysochanski, Pottsgrove Fall Matt Davis, Pennsbury, 2:15
185 Matt Muscari, Pierce Dec Billy Gurley, Spring Ford, 2-1
210 Aaron Cummins, Spring Ford Fall Leo Collazo, Norristown, 0:44
250 Denis Mulligan, Boyertown East Fall Jeremy Madonna, Oxford, 1:16

5th Place

 

75 Matt Cimino, Pottsgrove Dec Vince Barbieri, E.T. Richardson, 5-2
80 Matt Rink, Bensalem Dec Sean O'Neil, C.R. North, 5-4
85 MacKenzy Moore,
Holland Fall Scott Seidenburger, Patton, 1:01
90 Jesse Quave, Spring Ford Dec Hans Laessig,
Upper Perkiomen, 5-1
95 Matt Cermanski, Phoenixville Dec Dan Giuliani,
Keith Valley, 4-2

100 Ricky Pisciella, Great Valley Dec Jesse Prante, Norristown, 6-1
105 Ben Krause, C.R. South Fall Rob Stecher, Octorara, 1:01
110 Anthony Dutrow, C.R. North Fall Jordan Moser, O.J. Roberts, 1:12
115 Sean Heron, Spring Ford Frft Kyle Ryan, Truman Black
122 Karl Wiczumerski, St. Pius X Fall Maurice Johnson, Norristown, 2:01
130 T.J. Demetrio, Pottsgrove Dec Luke Hoffman, Boyertown West, 2-0
138 Dalton Wiltrout, Holland Dec Dan Gallagher, Norristown, 4-0
145 Ryan Burns, Pennsbury Dec Jon Crocefoglia, C.R. North, 9-2
155 Brian Levengood, Spring Ford Dec Baker Veidt, Colonial, 2-0
165 Devon Bergey, Upper Perkiomen Fall Joe Miller, Lionville, 1:27
185 Justin Tribble, Colonial Dec Dan Wolfrom, Upper Perkiomen, 2-1
210 Jaime Senquiz, Oxford Dec Larry Abramson, Truman Gold, 2-0
250 Brandon O'Hara, Phoenixville Fall Kevin Cook, Colonial, 0:53

 

Team Score


1.     Spring Ford                                  238.00            T18 Strayer                                           69.00

2.     Norristown                                   182.50            20.   C.R. North                                     62.00

3.     Boyertown West                         179.00            21.   Bensalem                                       60.50

4.     Upper Perkiomen                        157.00            22.   Holicong Gold                               56.00

5.     Neshaminy                                  131.00            23.   C.R. South                                     52.00

6.     Holland                                        120.00            24.   Boyertown East                             51.50

7.     Pottsgrove                                   118.50            25.   Pennridge                                      50.00

8.     O.J. Roberts                                115.50            26.   Patton                                            43.00

9.     Pierce                                           113.50            27.   Keith Valley                                  41.00

10.   Great Valley                                107.50            28.   Holicong Green                             40.00

11.   E.T. Richardson                          100.00            29.   Octorara                                        38.50

12.   Pennsbury                                      94.00            30.   Lionville                                         36.00

13.   Colonial                                         89.00            31.   Oxford                                           33.00

14.   Upper Moreland                           84.00            32.   Sandy Run                                     30.00

15.   Souderton                                      80.50            33.   Truman Gold                                 28.00

16.   Phoenixville                                   78.00            34.   Richboro                                        19.00

17.   Truman Black                               71.00            35.   St. Pius X                                       17.00

T18. Milford                                            69.00

 

Pinner Award - 250lbs. - Josh Mitchell Pennsbury